אישים בני העדה

גוד ניסנוב - היהודי הקווקזי העשיר בעולם

 

גוד ניסנוב (נולד ב24 אפריל 1972, קובה, אזרבייג'אן) - יזם ואיש עסקים, יו"ר מועצת המנהלים של חברת הענק "Kievskaya Ploshad" , יו"ר מועצת המנהלים של חברת "Safra Instruments". מבעלי מלון "אוקראינה" במוסקבה. נשוי + 3

גוד ניסנוב בשער המגזין פורבס
גוד ניסנוב בשער המגזין פורבס

גוד ניסנוב נולד וגדל בעיירה היהודית קרסניה סלובודה בקובה במשפחה יהודית הררית. אביו סימון היה מנהל מפעל השימורים בעיירה בתקופה הסובייטית. במפעל זה עבדו רוב בני משפחת ניסנוב.

גוד למד משפטים באוניברסיטת באקו, ולאחר סיום לימודיו משפחתו עזרה לו להתברג בעסקי הנפט - אז הוא עסק בעיקר בהובלת מוצרי נפט, וכמו כן היו לו אחוזים מסויימים בעסקאות הנפט השונות.

בתחילת שנות ה-90 גוד ניסנוב עובר למוסקבה ועובד בחברת "AST" של איש העסקים היהודי טלמן איסמאילוב. ב-1992 החל לעזור לזרח אילייב במסחר הסיטונאי בשוק הענק "צ'רקיזובו". גוד הכיר את זרח עוד מקובה, שהרי חיו בשכנות והכירו מהילדות.

בין השנים 2000-2005 עבד בחברת היהלומים "Diamond Cutters"

ב-2001 פתח עם שותפיו מרכז מסחרי "Moscow"  

ב-2005 חברת "ביסקוויט" השייכת לגוד ניסנוב וזרח אילייב קונה במכרז מעיריית מוסקבה את המלון המפואר "אוקראינה"

ב-2006 גוד ניסנוב מקים את המרכז המסחרי "אירופה", הגדול ביותר במוסקבה.

ב-2007 רץ בבחירות לפרלמנט הרוסי 

 

הונו מוערך ביותר מ-3 מיליארד $


( 14 Votes )
גוד ניסנוב - היהודי הקווקזי העשיר בעולם
 

זרח אילייב - מלך הנדל"ן : ממוכר פרחים להצלחה עסקית מסחררת

זרח (בן בן-ציון) אילייב (רוסית: Илиев, Зарах Бенсионович ; אנגלית: Zarakh Iliev)
נולד ב8 לספטמבר 1966, קובה , אזרבייג'אן - איש עסקים, אחד מהשותפים בשוק (לשעבר) צ'רקיזובו. אחד ממנהיגי קהילת היהודים ההרריים במוסקבה, אשר מונים כ-15,000 אנשים.
נולד ביישוב "קרסניה סלובודה" - קובה - בצפון אזרבייג'אן ב-8 לספטמבר 1966.
משפחתו משתייכת לקהילת היהודים ההרריים, וקובה הייתה מרכז חשוב של קהילה זו. אביו בן-ציון היה סנדלר, והתברך ב-5 בנים שחונכו לעבודה וערכים יהודיים. זרח מילדותו היה תופר כובעים, אשר נמכרו בהצלחה ביישובים השכנים ובשווקים ברחבי אזרבייג'אן.

זרח אילייב
בגיל 17 (1983) זרח נסע למוסקבה בתקווה להצטרף למשפחתו שכבר עסקה במסחר בתקופת טרום-פרסטרויקה. תחילה עבד כמוכר בחנות פרחים ברחוב פרופזויוזניה. כיום , באותו מקום נמצא מרכז מסחרי ענק השייך לזרח.לאחר שנים קנה זרח כמה קונטיינרים להשכרה בשוק הענק איזמיילובו. מכאן ההתפתחות העסקית של זרח אילייב הייתה לא פחות ממטאורית.
ב 1993 רשם את חברת "Iliev" ששלטה בחלק ניכר מהשוק "צ'רקיזובו".
ב 2000 הקים את חברת "Safra Instruments" . נכון ל 2009 היא שייכת לחברה הרשומה בבליז בשם "Binston Investments Limited" . עד סוף 2003 דרך "Safra" , כך ע"פ המגזין "פורבס", הגיעו ההשקעות לפרוייקטים החדשים של אילייב: לפי המסמכים הרשמיים של החברה , ניתן להסיק שישנם עוד בעלי מניות בחברה - אליושה יעקובוב, אדין חננייב, דון מירוב, בניהו שלמייב, יששכר אילחננוב .
ב 2005 הקים יחד עם זורב צרטלי את חברת "עיר הפלאים".
נכון לשנת 2009 , יחד עם שותפים מבני הקהילה, החזיק בשןתפות במגוון עסקים, שהבולט ביניהם הוא מלון "אוקראינה" במוסקבה.

ע"פ המגזין "פורבס" , הונו מוערך ב-3 מיליארד $.


( 22 Votes )
זרח אילייב - מלך הנדל
 

סמל פסחוב ויטלי ז"ל- אסון המסוקים.

514837.jpg

 בן מירבורי ואליעזר. נולד ביום י' באב תשל"ז(25.7.1977) בבקו, בירת אזרבייג'אן, שם למד בבית-הספר היסודי. ויטלי עלה לישראל עם משפחתו בשנת 1990. הוא נכנס לאולפן ללימוד השפה העברית, ולאחר מכן החל את לימודיו בחטיבת הביניים "אורט" בעכו, שם המשיך ללמוד גם בתיכון. בשעות הפנאי עסק בספורט, בעיקר בשחייה ובפיתוח הגוף במכון כושר. הוא סייע להוריו בעבודה ובקליטה בארץ החדשה, ועבד בעבודות שונות כדי להשתתף בכלכלת המשפחה.

ויטלי התגייס באמצע יולי 1995 לפלוגת ההנדסה של חטיבת הנח"ל. הוא שירת כטבח ואהב את העבודה. חלומו היה להמשיך לעבוד כטבח עם שחרורו מהצבא. ויטלי תואר על ידי מפקדיו כחייל חרוץ וממושמע, שמילא את תפקידו בדבקות ובמסירות, כשטובת החיילים עומדת תמיד לנגד עיניו. הוא הפגין נכונות לעזור ולסייע לסובבים אותו בכל עת, והיה אהוד על מפקדיו ועל חבריו. בערב של יום כ"ח בשבט תשנ"ז (4.2.1997) אירע אסון המסוקים, כששני מסוקי יסעור התנגשו מעל מושב שאר ישוב. שבעים ושלושה הלוחמים, שעשו דרכם לפעילות מבצעית בלבנון, נהרגו, וביניהם ויטלי. ויטלי הובא למנוחות בחלקה האזרחית בבית העלמין בעכו. בן תשע עשרה ושישה חודשים היה בנופלו. לאחר מותו הועלה לדרגת סמל. השאיר אחריו הורים ואח - פסח. במכתב התנחומים כתב מפקד היחידה להוריו: "ויטלי היה חייל משקיען, אשר ביצע את עבודתו במסירות רבה. היה חרוץ, אמין ואחראי מאוד... למרות קשיי הקליטה, הצליח ויטלי להיקלט היטב בארץ וביחידה והיה אהוב מאוד על חבריו."

 


( 3 Votes )
סמל פסחוב ויטלי ז
 

סמל ולדיסלב מיכאלוב ז"ל- אסון המסוקים.

514841.jpg

 בן בכור לשרו ולב, אח ללואיזה וסמיון. נולד ביום א' בחשוון תשל"ה (17.10.1974) בדרבנט שבברית המועצות. ולדיסלב סיים בהצלחה שתים עשרה שנות לימוד בבית-הספר שבעיר הולדתו והמשיך בלימודים גבוהים באוניברסיטה לרפואה בעיר מחצ'קלה, בה התמחה ברפואת שיניים. ולדיסלב היה תלמיד מצטיין ואף פעיל בחיי החברה והתרבות של מוסדות החינוך בהם למד ובתחרויות ספורטיביות שאורגנו על ידם.

ולדיסלב עלה ארצה בגפו, באוגוסט 1994. בראשית דרכו שהה בקיבוץ, בו עבד תקופת מה במפעל לפלסטיק תוך כדי לימוד השפה והתרבות החדשה. ולדיסלב המשיך את לימודיו בארץ במכללת "יהודה ושומרון" תוך כדי עבודה, כדי לתמוך בבני משפחתו, שעלו ארצה בעקבותיו. ולדיסלב היה אח אוהב ומסור, שדאג לעתיד אחותו ואחיו הצעירים. הוא היה אדם תכליתי, אופטימי ונעים, שחיוך תמידי נסוך על פניו, והותיר רושם חיובי עמוק על כל מי שפגש. ולראיה, בדרכו האחרונה ליוו אותו הגננת שלו, מוריו ורופא הילדים שלו, שדיברו בשבחו.

בשלהי דצמבר 1995 התגייס ולדיסלב לצה"ל והיה לנהג טנק בגדוד "רומח" של חטיבה 7 בחיל השריון. מפקדיו סיפרו שהיה חייל מסור, בעל מוטיבציה גבוהה לשירות הצבאי, אשר נכון היה לעזור ולסייע לסובבים אותו בכל עת. ולדיסלב התנדב ראשון לכל משימה, מעולם לא השמיע תלונה או טרוניה, והיווה דוגמה אישית לכל חבריו לצוות.

בערב של יום כ"ח בשבט תשנ"ז (4.2.1997), אירע אסון המסוקים, כששני מסוקי יסעור התנגשו מעל מושב שאר ישוב. שבעים ושלושה הלוחמים, שעשו דרכם לפעילות מבצעית בלבנון, נהרגו, וביניהם ולדיסלב. הוא הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. בן עשרים ושתיים היה בנופלו. ולדיסלב הועלה לדרגת סמל לאחר מותו. הותיר אחריו הורים, אחות ואח.

באיגרת ניחומים למשפחה כתב מפקד היחידה: "ולדיסלב, שהשתייך למשפחת לוחמי גדוד 'רומח', היה חייל מיוחד, שקט, מופנם, בעל משמעת עצמית גבוהה, אחראי - חייל למופת. הוא היה פרי מזן מיוחד, שקיבל חינוך לאהבת הארץ ובמיוחד לעזרה ולאהבת הזולת. משפחת לוחמי הגדוד כואבת מאוד ומתקשה להיפרד, אך תדע להמשיך בגאווה את הדרך שוולדיסלב היה אחד מסולליה."

 


( 6 Votes )
סמל ולדיסלב מיכאלוב ז
 

האם טלמן איסמאילוב יקנה את בית"ר ירושלים?

 

לאחרונה דיווחו כלי התקשורת הישראליים על כך שטלמן איסמאילוב מתכוון לתמוך כלכלית בקבוצה הירושלמית. מצאנו לנכון לספר בקצרה מי הוא טלמן איסמאילוב.

 
טלמן איסמאילוב דמות אלמונית בעיניים ישראליות, אך בעדה הקווקזית הוא מוכר היטב "כאחד משלנו" - ג'והור אנימו. כמעט כל יהודי הררי יודע מי הוא טלמן איסמאילוב. 
 
 טלמן איסמאילוב (26 באוקטובר 1956) (רוסית.Те́льман Марда́нович Исмаи́лов - אזרית. İsmayılov Telman Mərdan oğlu)   
יזם ואיש עסקים, יו"ר קבוצת AST , החזיק חלק מהשותפות בשוק (לשעבר) בצ'רקיזובו (מוסקבה)
 
טלמן איסמאילוב
טלמן איסמאילוב

ביוגרפיה

טלמן איסמאילוב נולד בשנת 1956 בבאקו בירת אזרבייג'אן . לאביו מרדאן ואמו פרי נולדו 12 ילדים, וטלמן היה ה-10. מרדאן עבד במסחר תעשייתי וטלמן בנו עזר לו מגיל 14 ובבוא הימים הפך למנהל החנות הקואופרטיבית הראשונה בבקו - נזכיר רק לקוראנו שמסחר אידיבידואלי היה אסור תחת השלטון הקומוניסטי כולל הקמת עסק כזה או אחר.
בשנת 1989 טלמן איסמאילוב רשם חברה תחת השם AST, לאחר התפתחות עסקית מטאורית , רוב עסקיו של טלמן נכללו בקבוצת AST.
 
טלמן איסמאילוב הוא סגן נשיא הקונגרס היהודי האירו-אסיאתי, וידוע בנדיבותו הרבה.
כמו כן, טלמן איסמאילוב הקים בית-כנסת מפואר בעכו הנושא את שם אביו ז"ל.

b_250_200_204_0___images_kavkaz223.jpgb_250_200_204_0___images_kavkaz1(2).JPG

 


( 11 Votes )
האם טלמן איסמאילוב יקנה את בית
 

מנחם מיכאלי

מנחם מיכאלי (באזרית: – מירזה חאזר), נולד ב-29 בנובמבר 1947 הוא איש תקשורת ומתרגם ישראלי.
מיכאלי המוכר גם בשם מירזה מיכאלי,יהודי במוצאו, נולד באזרבייג'ן, אז חלק מברית המועצות. הוא נכדו של הרב ג'אומשואד מיקאילוו מההתנחלות היהודית של מאוג'יהאפטאראן במחוז יסמאיילי באזרבייג'ן.

 

mirze-xezer-esas

 

מיכאלי השלים את לימודיו בפקולטה למשפטים באוניברסיטה הממלכתית של אזרבייג'ן בשנת 1973. הוא עבד כעורך דין בין השנים 1973 ותחילת 1974. ביוני 1974 עלה לישראל והשתתף בקורסים למשפטים באוניברסיטת תל אביב. הוא שירת בצה"ל בין יוני 1975 וינואר 1976.


מיכאלי תרגם את התנ"ך (הברית הישנה) והברית החדשה לאזרית לבקשת המכון לתרגום תנ"ך בסטוקהולם. מיכאלי החל את עבודת תרגום הברית החדשה לאזרית בשנת 1975 והשלים אותו בשנת 1984.בשנים האחרונות הודפס התרגום חמש פעמים.ב-1984 סיים גם את תרגום התנ"ך, אולם תרגום זה טרם ראה אור (נכון לשנת 2009).


מיכאלי עבד כסגן עורך ראשי של השירות האזרי ברדיו אירופה החופשית במינכן בין השנים 1976 ו-1985. ב-1985 עבר לוושינגטון ושימש שם עורך ראשי של השירות האזרי ברדיו קול אמריקה. בשנת 1987 הוא חזר לרדיו "אירופה החופשית" בגרמניה ושם עבד עד 2003. בתחילת 2004 הקים עיתון "קולו של מירזה חאזר" בבאקו, בירת אזרבייג'ן. במהלך שנת 2005 הנחה תוכנית טלוויזיה עצמאית, הראשונה ששודרה באזרבייג'ן ממדינה זרה. בדצמבר 2005 השיק תחנת רדיו באינטרנט. קולו ושמו של חאזר מוכרים לרוב האזרים בתוך ומחוץ לאזרבייג'ן.


מאמרים של חאזר העוסקים במצבה הפוליטי והכלכלי של אזרבייג'ן ומדינות ברית המועצות לשעבר התפרסמו בטורקיה, בצ'כיה ובמדינות נוספות.
במהלך ינואר השחור (20 בינואר 1990) הצליחו מיכאלי וצוותו לשדר דיווחים יומיים מבאקו והיו למקור החדשות היחיד לאזרים בתוך ומחוץ למדינה.
שמו של חאזר נכלל בספר "מאה אזרבייג'נים גדולים" שחובר על ידי החוקרת האזרית עליזה ניג'ט ויצא לאור בבאקו בשנת 1999. שמו הופיע ב"אנציקלופדיה של יהודי ההרים". הספר הודפס בחיפה ב-2006.
מאוגוסט 2009, מנהל חאזר את העיתון באינטרנט בשלוש שפות: אזרית, אנגלית ורוסית. חאזר מתגורר במינכן.


( 3 Votes )
מנחם מיכאלי
 
<< התחלה < הקודם 1 3 4 > סיום >>

עמוד 1 מ- 4

רדיו קווקז

התחברות לאתר